Ciąża – pierwsze objawy

Zmiany w organizmie przyszłej mamy zachodzą już od momentu zapłodnienia. Jednak na pierwsze oznaki sygnalizujące ciążę trzeba poczekać trochę dłużej, w dodatku często są one niejednoznaczne, a nawet mogą zostać pomylone ze zwykłymi zdrowotnymi dolegliwościami. Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy – jak je rozpoznać?

Pierwsze objawy ciąży mogą być trudne do rozpoznania na pierwszy rzut oka, jednak są oczywiście dostrzegalne. Podstawowym symptomem jest brak menstruacji, chociaż omyłkowo można rozpoznać ją w tzw. krwawieniu implantacyjnym, będącym wynikiem zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy. Istnieje szereg objawów, które mogą wskazywać na ciążę, chociaż nie wszystkie muszą wystąpić – należy pamiętać, że przebieg ciąży będzie się różnić, dlatego nie każda kobieta będzie ją przechodzić tak samo. Można jednak wymienić wśród powszechnych objawów następujące:

  • nudności,
  • zawroty głowy,
  • często wahania nastroju,
  • zaparcia lub biegunka,
  • często oddawanie moczu,
  • podwyższona temperatura,
  • bolesność i tkliwość piersi.

Pierwsze objawy mogą być słabo dostrzegalne lub występujące pojedynczo, dlatego na ich podstawie nie zawsze łatwo stwierdzić prawdopodobieństwo ciąży. W takim wypadku kolejnym krokiem powinno być zrobienie testu ciążowego i udanie się do lekarza, który będzie w stanie ostatecznie potwierdzić lub zaprzeczyć podejrzeniom.

Ciąża – jak długo trwa?

Zasadniczo odpowiedź na pytanie ile tygodni trwa ciąża wydaje się być prosta, ponieważ każdy wie, że trwa 9 miesięcy, dlatego łatwo sobie policzyć. Jednak w praktyce nie jest to do końca precyzyjna odpowiedź, a dokładnie należy wskazać, że w pełni prawidłowy czas trwania ciąży to 280 dni, czyli 40 tygodni, liczone on daty ostatniej miesiączki. Realnie okres ten może być nieco krótszy, a za minimum, by mówić o ciąży donoszonej uznaje się 37 tygodni. Trzeba mieć na uwadze, że wyznaczona na takiej podstawie data porodu może być jeszcze niepewna, dlatego na późniejszym etapie lekarz ustala wiek dziecka na podstawie badania USG i zgodnie z jego wynikiem może zmodyfikować pierwotną datę. 

Dobrym rozwiązaniem dla przyszłych mam może być kalendarz ciąży. Mając wiedzę o aktualnym tygodniu ciąży można z niego skorzystać jako przewodnika po najbliższym miesiącach. Zawarte w nim informacje dostarczają wiedzy o tym, co dzieje się z dzieckiem w poszczególnych tygodniach i trymestrach, a także zawierają niezbędne rady i wiadomości o tym, jakich dolegliwości można się spodziewać na danym etapie ciąży oraz jak najlepiej przyszła mama powinna sobie z nimi radzić, aby przez ten szczególny okres przejść możliwie łagodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *