Czy warto ocieplać dom letniskowy? Co zyskujesz na termoizolacji?

Domy letniskowe zazwyczaj stawiane są na terenie ogródków działkowych lub na miejskich peryferiach, z dala od miejskiego zgiełku. Służą one za tymczasowe lokum dla osób spędzających czas na łonie natury. Zwykle pełnią one taką rolę okresowo, w przeważającej większości w okresie letnim. Dom letniskowy jest zatem budynkiem sezonowym i z tego względu zasadne staje się postawienie pytania o potrzebę jego docieplenia. Termoizolacja jest sporą inwestycją, wiążącą się ze sporym wydatkiem, ale też i wymagającym czasowo. Oczywiście, jej efekty są odczuwalne niemal natychmiast po zakończeniu prac, jednak czy jej wykonanie jest zawsze konieczne? Czy warto ocieplić dom letniskowy?

Domy drewniane, czyli jakie?

O ile o budynkach z cegły wiem już chyba wszystko i doskonale znamy zalety tradycyjnego sposobu budowy, o tyle sposób myślenia o domach drewnianych jest wciąż przestarzały. Domy drewniane są zdecydowanie częściej kojarzone z działkami rekreacyjnymi, niż z całorocznymi budynkami mieszkalnymi. Oczywiście, technologia budowy takich budynków jest nieco inna, ponieważ wymagają one chociażby podłączenia wszystkich mediów. Drewno jest bardzo cenionym surowcem w branży budowlanej ze względu na jego funkcjonalność. To, przede wszystkim, świetny izolator, który pozwala utrzymać optymalną temperaturę i odpowiedni mikroklimat w budynku. Ze względu jednak na wysoki stopień higroskopijności, czyli pochłaniania wilgoci, ocieplanie domów z drewna wymaga obszernej znajomości technologii i użycia właściwych materiałów izolacyjnych, o odpowiedniej klasie ognioodporności i higroskopijności.

Ocieplenie domu drewnianego – konieczna czy zbyteczna inwestycja?

Teoretycznie, budynek służący do zamieszkania sezonowo nie wymaga ocieplenia, z praktycznego punktu widzenia zaś jeśli chcemy aby służył nam jak najdłużej i nie nasiąkał wilgocią, a wewnątrz ma panować optymalny mikroklimat, warto przemyśleć kwestię profesjonalnej termoizolacji. Ocieplenie budynku sezonowego z drewna właściwie nie różni się od ocieplenia budynku całorocznego z tego samego surowca. Zbyt cienka warstwa izolacji nie gwarantuje komfortu termicznego i najprawdopodobniej będzie bez problemu przepuszczała ciepło. Na materiałach izolacyjnych w tym przypadku nie ma co oszczędzać, jeśli zależy nam efektywnej inwestycji, wybierajmy wysokiej jakości materiały izolacyjne sprawdzonych marek, najlepiej systemowo.

W jaki sposób ocieplać dom letniskowy?

Wszystkie prace termomodernizacyjne powinny być poprzedzone profesjonalnym przeglądem więźby dachowej i konstrukcji ścian. Ma to na celu wykluczenie możliwych ognisk pleśni i grzybów, a także elementów konstrukcji spróchniałych wskutek stałego kontaktu z wilgocią. Zawilgocenie elementów konstrukcyjnych i elewacji najczęściej dotyczy budynków starych, a także zlokalizowanych na terenach podmokłych lub w bliskich z nimi sąsiedztwie. Ważne, by sprawdzić również stan podłogi i posadzek, szczególnie w domach drewnianych na fundamentach słupowych lub na bloczkach fundamentowych położonych bezpośrednio na gruncie.

Do ocieplenia domów letniskowych z drewna używana jest przeważnie wełna mineralna, pianka poliuretanowa oraz styropian.

Wełna mineralna jest w tym tandemie najpopularniejszym izolatorem, stosowanym do ocieplania budynków drewnianych. Ma świetnie właściwości paroprzepuszczalne, dzięki czemu zapobiega gromadzeniu się wilgoci i powstawaniu pleśni. Odznacza się też bardzo wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej, a do tego jest materiałem niepalnym, bezpiecznym dla zdrowia i życia.

Styropian jest bardzo popularnym materiałem izolacyjnym, wybieranym do ocieplania domów drewnianych. Ocieplając budynek z drewna styropianem, należy pamiętać o odpowiednim przycięciu i przymocowaniu płyt styropianowych, gdyż niewłaściwie wykonane prace mogą prowadzić do zawilgocenia ścian. W tym celu konieczne jest dokładne przygotowanie podłoża pod izolację, w celu polepszenia odprowadzenia wilgoci. Z tego względu, ocieplenie styropianem jest często bardziej czasochłonną inwestycją, niż ocieplenie wełną mineralną, i wymaga fachowej wiedzy oraz odpowiednio dużego doświadczenia.

Pianka poliuretanowa jest bardzo wydajnym produktem, ponieważ do uszczelniania stosuje się dość cienką warstwę tego produktu, aby niepotrzebnie nie obciążyć konstrukcji i nie ograniczyć przestrzeni użytkowej. Jeśli decydujesz się na ocieplenie tym izolatorem, powinieneś się liczyć z dużo większym kosztem inwestycji. Jest to związane z koniecznością używania bardzo specjalistycznego sprzętu do aplikacji produktu, a wszelkie prace powinny być przeprowadzane przez fachowców, specjalizujących się w tego typu pracach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *