Czym są kosmetyki naturalne i jak je mądrze wybierać?

Chcesz mieć pewność, że dany produkt w istocie jest kosmetykiem naturalnym? Sprawdź czym kierować się podczas zakupu wspomnianych wyrobów.

Skóra jest największym, wielofunkcyjnym narządem ludzkiego ciała. Jej powierzchnia – w przypadku osoby dorosłej – wynosi niemalże 2 m2. Niestety, wyłącznie nieliczne osoby zdają sobie sprawę z faktu, iż każdego dnia jest ona narażona na kontakt z niezliczoną wręcz ilością negatywnych czynników zewnętrznych. Warto dbać o skórę bowiem jej stan świadczy o naszym zdrowiu. W końcu to właśnie ona chroni organizm przed szkodliwym promieniowaniem i drobnoustrojami. Poza tym jest odpowiedzialna za termoregulację ustroju, bierze udział w gospodarce tłuszczowej, wodno-mineralnej, a nawet witaminowej (produkuje witaminę D). No dobrze, ale jak wobec tego zatroszczyć się o potrzeby własnej skóry? Przede wszystkim używając dobrej jakości kosmetyków naturalnych. Czym zatem są wspomniane kosmetyki?

Kosmetyk naturalny czyli… jaki?

Wbrew pozorom nie każdy kosmetyk oznaczony jako „naturalny”, „ekologiczny” czy też „bio” jest produktem naturalnym. Zasady produkcji opisywanych wyrobów zostały ujęte w wytycznych Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy z września 2000 roku. Aby kosmetyk mógł być uważany za naturalny:

  • Powinien zawierać w składzie minimum 95% surowców pochodzenia naturalnego (minerały, składniki roślinne lub zwierzęce np. lanolina),
  • Może zawierać wyłącznie konserwanty identyczne z naturalnymi czyli tymi, które występują w środowisku naturalnym. Do tego typu substancji zaliczamy m.in. kwas benzoesowy, kwas sorbowy, alkohol benzylowy, kwas dehydrooctowy,
  • Może być konserwowany przy użyciu witaminy E.

Na tym jednak nie koniec. Nie mniej istotny jest bowiem sam proces produkcji. Powinien być on przyjazny środowisku i w żaden sposób nie wpływać na właściwości wykorzystywanych surowców. Ponadto opakowanie, w którym znajduje się kosmetyk naturalny powinno być przyjazne środowisku i podlegać recyklingowi.

Warto wspomnieć, że aby produkt mógł zostać uznany za organiczny musi spełniać wszystkie, wyżej wspomniane wymagania oraz – dodatkowo – posiadać w swoim składzie ok. 90-95% surowców z certyfikatem organiczności.

Certyfikaty kosmetyków naturalnych

Jeśli chcesz mieć pewność, że dany produkt w istocie jest kosmetykiem naturalnym, to sprawdź czy posiada on odpowiedni certyfikat. Do najpopularniejszych certyfikatów przyznawanych wyrobom naturalnym należą:

BDIH – certyfikat określający tzw. kontrolowane kosmetyki naturalne. Ten rodzaj produktów cechuje wyroby zapewniające naturalną i bardzo delikatną pielęgnację.

Soil Association – certyfikat gwarantujący, że oznaczony nim produkt zawiera maksymalną możliwą ilość składników organicznych i jest pozbawiony komponentów potencjalnie toksycznych dla ludzi lub środowiska, a więc np. parabenów, sztucznych aromatów czy też detergentów (SLS, glikole, DEA, MEA, TEA, triclosan etc.)

Ecocert – jeden z najpopularniejszych certyfikatów przyznawany produktom naturalnym. Nadawany jest on kosmetykom, w których składzie znajduje się minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, 50% składników pochodzenia naturalnego z upraw ekologicznych i minimum 10% wszystkich składników z naturalnych upraw ekologicznych. Warto dodać, iż Ecocert klasyfikuje również kosmetyki ekologiczne i organiczne. Takowe muszą z kolei zawierać minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, minimum 95% składników naturalnych pochodzących z upraw ekologicznych i minimum 10% wszystkich składników z upraw ekologicznych.

Jeśli zatem pragniesz na dłużej cieszyć się piękną i zdrową skórą to zamień kosmetyki chemiczne na produkty w pełni naturalne. W końcu wszystko co najpiękniejsze stworzone zostało właśnie przez naturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *