Kłopoty z trawieniem u niemowląt – najczęstsze problemy

Dolegliwości trawienne u niemowląt takie jak ulewanie, zaparcia czy kolki to problem często występujący. Dzieje się tak, ponieważ po urodzeniu dojrzewający układ pokarmowy jest jeszcze wrażliwy i delikatny. Jakie są najczęstsze objawy zaburzeń trawienia u niemowląt? Co może przynieść im ulgę?

Skąd biorą się problemy trawienne u dzieci w pierwszych miesiącach życia?

Choć niemowlę odżywia się tylko mlekiem, prawdopodobieństwo wystąpienia u niego problemów trawiennych jest bardzo duże. Dzieje się tak, ponieważ dojrzewanie układu pokarmowego u dziecka to powolny proces, który kończy się dopiero około 6-7 roku życia. Bardzo szybko zmienia się też objętość posiłków podczas pierwszych miesięcy życia – pierwszy posiłki niemowlaka to jedynie kilka mililitrów, natomiast 3-miesięczne dziecko zjada już porcje liczące 140 ml.

Zaparcia

O zaparciach możemy mówić, gdy wypróżnianie sprawia dziecku trudność, stolec jest twardy i występuje rzadziej niż raz na tydzień. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być błędy żywieniowe, na przykład zbyt niska podaż płynów lub niedobrane mleko. Pomocne w tej sytuacji może okazać się przejście na mleko, które zawiera naturalny błonnik pokarmowy, na przykład z serii HiPP, który pomoże w regulacji czynności przewodu pokarmowego. Oprócz zmiany diety dobre efekty dają ciepłe kąpiele, gimnastyka nóżkami, która pobudza trawienie oraz masowanie brzuszka, zgodnie ze wskazówkami zegara. Więcej informacji, jak radzić sobie z zaparciami u dziecka znajdziemy w poradniku – jak postępować, gdy maluszek cierpi na zaparcia.

Kolki niemowlęce

Kolka jelitowa zazwyczaj objawia się bólami brzuszka oraz napadowym, nadmiernym płaczem. Pojawiają się u dziecka najczęściej w 3 tygodniu życia i mijają samoistnie po kilku miesiącach. Dolegliwość ta wiąże się z nagromadzonymi w jelitach pęcherzykami powietrza, które sprawiają, że brzuszek jest wzdęty i twardy a dziecko płacze i podkurcza nóżki. Niemowlę jest wtedy bardzo niespokojne, grymasi i trudno je uspokoić. W tym wypadku również pomocna może być zmiana mleka, na takie które posiada mniejszą ilość laktozy. Niemowlakom z kolką może przynieść ulgę ciepła kąpiel, delikatny masaż brzuszka, odpowiednia pozycja podczas oraz po karmieniu, oraz noszenie na rękach.

Ulewanie

Ulewaniem nazywamy przypadłość, gdy po posiłku treść żołądka wraca przez przełyk i wydostaje się na zewnątrz. Najczęściej przyczyną refluksu u niemowląt jest nieodpowiednie działanie dolnego zwieracza przełyku, który nie zatrzymuje przemieszczającego się pokarmu. Ulewanie nasila przyjęcie niewłaściwej pozycji w czasie karmienia lub po nim czy zbyt duża objętość posiłku. Warto wtedy podawać pokarm częściej, ale w mniejszych ilościach. Dobre rezultaty daje wybieranie pokarmu zagęszczonego, który przeznaczony jest dla niemowląt z problemami ulewania.

Biegunka

Biegunką określa się oddawanie luźnego stolca ponad 3 razy na dobę, szczególnie gdy występuje on z domieszką ropy, śluzu lub krwi, a dziecku towarzyszy gorsze samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że u niemowląt normą jest zmienność rytmu wypróżnień. Dziecko może wypróżniać się nawet po każdym karmieniu lub tylko kilka razy na tydzień. Przyczyną biegunki mogą być nietolerancje, alergie pokarmowe oraz zakażenia bakteryjne lub wirusowe. W czasie trwania biegunki bardzo ważne jest nawadnianie niemowlęcia, by wyrównać ilość elektrolitów. Gdy biegunce towarzyszy gorączka lub ciemne zabarwienie stolca niezbędna jest szybka wizyta u pediatry. Nie musimy się jednak obawiać, gdy przejściowo stolec naszego dziecka przybiera inny kolor, na przykład zielony. Przyczyną tego mogą być kwasy żółciowe, które ulegają przemianie pod wpływem bakterii jelitowych.

Kłopoty z trawieniem u niemowląt to częsty problem. Aby zadziałać w odpowiedni sposób i pomóc maluszkowi, należy rozpoznać przyczynę zaburzeń trawienia, gdyż mogą one być spowodowane wieloma czynnikami. Nierzadko pomocne jest wybranie takiego mleka, które zawiera probiotyki i prebiotyki oraz dostosowane jest do szczególnych wymagań żywieniowych niemowlęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *