4 urządzenia pomocne w opiece nad seniorem, które kupisz taniej, dzięki dofinansowaniu z PFRON

Codzienna opieka nad seniorem nie jest łatwa – szczególnie, jeśli schorowany rodzic ma trudności z samodzielnym pokonywaniem schodów. Możesz jednak łatwo rozwiązać problem związany z transportowaniem starszej osoby po schodach. Zobacz, jak to zrobić, dzięki dofinansowaniu z PFRON na likwidację barier w domu.

Z artykułu dowiesz się:

  • komu przysługują dotacje PFRON,
  • na co można dostać dofinansowanie z PFRON 2021,
  • ile możesz zyskać, dzięki dofinansowaniu do wind w budynkach mieszkalnych.

Windy dla niepełnosprawnych na każdą kieszeń

Czy wiesz, że z urządzeń przeznaczonych do transportowania schorowanych osób po schodach korzystają nie tylko osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich? Coraz częściej wybierają je także seniorzy, dla których wejście po schodach wiąże się z bólem stawów oraz lękiem przed upadkiem.

Dzięki windom schodowym starsze osoby mogą wychodzić na zakupy, na spacery lub do przychodni bez konieczności proszenia o pomoc opiekuna. Założenie dźwigu w domu jednorodzinnym lub bloku stanowi ogromne ułatwienie dla seniora oraz jego rodziny. I nie wymaga wcale ponoszenia dużych kosztów!

Składanie wniosków o dofinansowanie do osób niepełnosprawnych w praktyce

Czy bliska Ci osoba posiada orzeczenie o niepełnosprawności i mieszka w bloku lub domu, w którym są schody? Jeśli tak, to nie zwlekaj i już teraz złóż wniosek o dotację PCPR. Otrzymanie dofinansowania do wind w budynkach mieszkalnych pozwoli Ci obniżyć koszty założenia windy dla seniora nawet o 95%. Aby uzyskać finansową pomoc, złóż wniosek do MOPS-u, MOPR-u lub PCPR-u odpowiedniego do miejsca zamieszkania starszej osoby. Pełną listę urzędów znajdziesz tutaj.

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON 2021?

Dotacje PFRON obejmują wszystkie urządzenia dostępne w ofercie firmy Windy Schodowe. Są to m.in.:

  • krzesełka schodowe dla seniorów,
  • platformy przyschodowe,
  • podnośniki pionowe,
  • schodołazy.

Zobacz, które urządzenie najskuteczniej pomoże Ci w opiece nad schorowanym rodzicem!

1. Krzesełko schodowe – idealne dla aktywnego seniora

To niewielkie urządzenie już od ponad 10 lat likwiduje bariery architektoniczne w polskich domach. Montujemy je na schodach wewnętrznych oraz zewnętrznych – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach. Założenie małej windy krzesełkowej sprawi, że starsza osoba zacznie pokonywać schody samodzielnie i bez wysiłku, siedząc bezpiecznie na wygodnym siedzisku.

Krzesło ruchome na schody to doskonałe rozwiązanie dla seniora, który jest aktywny, lecz ma trudności z wchodzeniem lub schodzeniem po schodach.

Zakup taniego krzesełka schodowego HomeGlide to koszt rzędu 9 000 zł. Możesz go jednak zmniejszyć, uzyskując dofinansowanie z PFRON. Wysokość dotacji PCPR dla osób niepełnosprawnych to średnio 60-90%. W praktyce oznacza to, że Twój wkład własny może wynosić jedynie 900 zł – 3600 zł.

2. Platforma schodowa – komfortowa winda dla osoby niepełnosprawnej

Ten rodzaj windy sprawdzi się w przypadku schorowanego seniora, który porusza się na wózku inwalidzkim. Platforma przyschodowa sunie po torze jezdnym, który może być przymocowany do ściany lub do specjalnych słupków.

Udźwig urządzenia umożliwia przewożenie osoby niepełnosprawnej razem z wózkiem inwalidzkim. Podobnie jak w przypadku krzesełka schodowego, prosta obsługa windy sprawia, że senior może korzystać z dźwigu bez pomocy opiekuna.

Ceny najtańszych platform na schody proste rozpoczynają się od 36 000 zł, lecz dzięki pomocy z PFRON mogą być niższe nawet o 95%.

3. Podnośnik pionowy – skuteczny sposób na próg, podest lub schody

W przeciwieństwie do wind schodowych podnośniki poruszają się w pionie. Mogą one transportować osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim i jej opiekuna na wysokość sięgającą od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów. Podnośniki pionowe montujemy np. przy podeście, tarasie lub balkonie, omijając w ten sposób przeszkodę, jaką są schody.

Mały podnośnik LiftBoy o wysokości unoszenia sięgającej 60 cm sprawdzi się natomiast w przypadku wysokiego progu lub pojedynczych stopni. Koszt takiego urządzenia rozpoczyna się od 27 000 zł, ale możesz go obniżyć dzięki uzyskaniu dofinansowania dla niepełnosprawnych.

4. Schodołazy – przenośne urządzenia dla osób niepełnosprawnych

Mobilne transportery pozwolą ci bezpiecznie przetransportować seniora po schodach nie tylko w miejscu zamieszkania. Możesz z nich korzystać także na wakacjach lub podczas wyjścia do teatru, ponieważ bez trudu przewieziesz je samochodem osobowym.

Mobilne urządzenia powstały z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich. Sprawdzą się jednak również w przypadku seniorów, którzy z trudem pokonują schody – szczególnie te, znajdujące się poza miejscem zamieszkania starszej osoby.

Chciałbyś zadać pytanie dotyczące montażu windy schodowej lub podnośnika pionowego? A może nie wiesz, jak uzyskać dofinansowanie z PFRON? Skontaktuj się z nami i zobacz, ile możesz zaoszczędzić, kupując urządzenie, które ułatwi Ci opiekę nad starszą osobą.

Czekamy na Twój telefon pod numerami: +48 606 686 002, +48 692 44 94 74 i +48 698 132 056. Możesz też do nas napisać na adres: info@windy-schodowe.pl.

Zapraszamy do kontaktu!

Windy Schodowe

www.windy-schodowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *