Chirurgiczna korekta powieki górnej i dolnej, czyli blepharoplastyka

Opadające powieki to problem, który pojawia się zwykle po 40. lub 50. roku życia. I choć najczęściej uważa się, że to problem estetyczny, to często ma on zupełnie inne podłoże. Opadające powieki dość dotkliwie potrafią utrudniać widzenie, a to już ogromny dyskomfort odczuwany każdego dnia. W takich sytuacjach chirurgiczna korekta powieki górnej jest niezbędna. Jak wygląda taki zabieg i jak należy postępować w kolejnych dniach?

Korekcja powiek to zabieg, zwany fachowo blepharoplastyką, który czasami jest wręcz w stanie odmienić życie na lepsze. Polega on na usunięciu nadmiaru skóry z okolicy górnych lub dolnych powiek, co odbywa się zwykle w znieczuleniu miejscowym. Ponieważ problem opadających powiek dotyka najczęściej kobiet, to głównie one szukają szczegółowych informacji, na czym dokładnie polega i gdzie może być przeprowadzona chirurgiczna korekta powieki górnej. Łódź, Karków czy Gdańsk – wszędzie tam można taki zabieg wykonać, ale trzeba wybierać dobre i sprawdzone kliniki medycyny estetycznej, współpracują one bowiem z najlepszymi specjalistami w dziedzinie chirurgii estetycznej.

Kto może poddać się chirurgicznej korekcie powiek?

Bleharoplastyka to zabieg, który można przeprowadzić u każdego, kto legitymuje się dobrym stanem zdrowia, ponieważ niektóre choroby i leki zażywane regularnie mogą być wyraźnym przeciwskazaniem do zabiegu. Bardzo ważna jest także kondycja psychiczna pacjenta, który musi zdawać sobie sprawę z efektów zabiegu. Korekcja powiek poprawia wygląd twarzy i samopoczucie pacjenta, ale nie następuje to dzień po zabiegu. Tuż po zabiegu wygląd zwykle pozostawia wiele do życzenia. Aby ustąpiła opuchlizna i zagoiły się rany, potrzeba czasem nawet kilku miesięcy, a i wówczas zdarza się, że efekty nie spełniają wszystkich oczekiwań pacjenta. Trzeba być świadomym takiego rezultatu i umieć to zaakceptować.

Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który poinformuje o konieczności wykonania niezbędnych badań, takich jak morfologia z oznaczeniem grupy krwi, poziomu cukru i elektrolitów. Trzeba także ustalić grupę krwi pacjenta oraz czas krzepniecia krwi, ponieważ na dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno przyjmować żadnych leków wpływających na tą właściwość krwi. W przypadku kobiet termin zabiegu nie może wypadać w czasie miesiączki. Przed zabiegiem należy zrezygnować z palenia papierosów i z picia alkoholu.

Jak wygląda zabieg?

Korekcję górnych powiek wykonuje się w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym i trwa ona około godziny. Na powiece rysuje się miejsca, w których wykonane zostaną cięcia. Jedna linia będzie przebiegać tam, gdzie powieka naturalnie załamuje się, a drugą wyznacza się w zależności od ilości zbędnej skóry. Nie można bowiem usunąć jej zbyt wiele, bo groziłoby to niedomykaniem się powiek. Po usunięciu nadmiaru skóry na powiece zakłada się szew ciągły i przykleja się niewielki opatrunek.

Jak postępować po zabiegu?

Przez pierwszy tydzień po zabiegu należy spać na plecach, aby nie uciskać powiek w żaden sposób. Nie należy też zbytnio eksploatować wzroku. Przez 10–14 dni trzeba także zrezygnować z makijażu. Do kolejnych zaleceń należy unikanie wysiłku fizycznego oraz powstrzymanie się od ekspozycji twarzy na promienie słońca.

W dobrych klinikach medycyny estetycznej, takich jak: www.eskulapestetyka.pl, każdy pacjent zostaje dokładnie poinformowany, jak postępować w przypadku zbyt długiego utrzymywania się obrzęków i zasinień. Mniej więcej po tygodniu lekarz zdejmie szwy i przekaże kolejne wskazówki, co umożliwi szybki powrót do pełnej formy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *