Co robi się na warsztatach teatralnych dla najmłodszych?

W celu zwiększenia wrażliwości dziecka, wyrobienia poczucia empatii oraz otwarcia się na artystyczne środki wyrazu, warto zabrać swoją pociechę na warsztaty teatralne dla dzieci. Organizuje je wiele ośrodków w całej Polsce. Co robi się na takich zajęciach i dla kogo są one przeznaczone?

Dla kogo warsztaty teatralne?

Wbrew powszechnemu przekonaniu warsztaty teatralne nie są kierowane wyłącznie do osób, które chcą być aktorami i ich aspiracją jest zdawanie do szkoły aktorskiej, teatralnej czy filmowej.

Warsztaty teatralne kierowane są do każdego, również do dzieci. Ich zadaniem jest rozbudzanie dziecięcej wyobraźni, pasji teatralnej, rozwijanie twórczego myślenia. Warsztaty stają się okazją do kształtowania wrażliwości estetycznej, empatii i współpracy w grupie rówieśniczej. Wzmacniają one poczucie pewności siebie i uczą przełamywania barier w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych.

Jak wyglądają warsztaty teatralne dla dzieci?

Organizatorzy warsztatów teatralnych dla dzieci mogą posłużyć się różnymi narzędziami dla uatrakcyjnienia takich zajęć. Warsztaty mogą obejmować ćwiczenia na koncentracje, zabawy teatralne i parateatralne, tworzenie przestrzeni scenicznej i charakterystyki postaci, improwizacje, teatr kukiełkowy, pracę z rekwizytem, odgrywanie scenek czy różnorodne ćwiczenia w wyrażaniu emocji. Dziecko jest dzięki temu aktywne i próbuje nowych rzeczy ze swoim głosem, ciałem, mimiką, gestami i posługiwaniem się scenografią czy rekwizytami.

Przykładem warsztatów teatralnych przeznaczonych dla najmłodszych pociech są te organizowane w Teatrze Małego Widza w Warszawie. TMW ma w swojej ofercie warsztaty teatralne dla dzieci „W rok dookoła świata”. To spotkanie z porami roku, wypełnione po brzegi sensorycznymi doznaniami, muzyką, ruchem, zabawą i grą aktorską. Rodzice i dzieci w trakcie takich warsztatów bawią się, ale i uczestniczą w przygodzie teatralnej wszystkimi zmysłami. Dla dziecka będzie to jak szansa na wstęp do zupełnie innego, bardzo intrygującego świata. Warto zapewnić swojemu synowi czy córce rozrywkę na wysokim, kulturalnym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *