Mają wiele zwolenniczek, ponieważ nie zmieniają konturu i wyrazu twarzy – stymulatory tkankowe to szalenie modny zabieg w gabinetach estetycznych, którym poddają się zarówno zwolenniczki naturalnego wyglądu, jak i konwencjonalnej medycyny estetycznej. Zabieg polega na wstrzyknięciu w tkanki stymulatorów, które pobudzają skórę do procesów naprawczych. Czy to bezpieczne? Jakie są przeciwwskazania? Czego można spodziewać się po zabiegu?
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na wstrzyknięciu w skórę za pomocą specjalnych igieł substancji, które pobudzają skórę do samonaprawy. Na rynku jest wiele produktów, które określa się jako stymulatory tkankowe. To zarówno kwas hialuronowy, który rozpromienia i nawilża cerę, jak i produkty z bursztynianem sodu, które niwelują opuchliznę pod oczami. Zadaniem wszystkich jest sprawić, by skóra odzyskała dawny blask i by wolniej się starzała. Generalnie stymulatory mają za zadanie pobudzić skórę do produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry.
Czy stymulatory tkankowe są bezpieczne?
Wiele zależy od preparatu, który używany jest w gabinecie. Przed skorzystaniem z oferty danego salonu urody, warto zapytać, jakich firm są wybrane stymulatory tkankowe. Na przykład preparaty Nucleofill czy Sunekos są w pełni biozgodne i uważane za bezpieczne. Nie wymagają przeprowadzania prób uczuleniowych, ponieważ nie zawierają potencjalnych alergenów i środków konserwujących.
Sam zabieg również jest uważany za bezpieczny i wolny od powikłań, choć jak każda ingerencja w tkanki ma szereg przeciwwskazań. Należy bezwzględnie poinformować personel o wszelkich niepokojących stanach zdrowotnych, przyjmowanych lekach, alergiach czy niedawno przeprowadzanych zabiegach.
Stymulatory tkankowe – jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Choroby autoimmunologiczne, wirusowe czy nowotworowe to najpoważniejsze przeciwwskazania do zabiegu. Stymulatory tkankowe nie powinny być również podawane ciężarnym i karmiącym. Nie powinnaś/nie powinieneś korzystać z zabiegu w czasie przeziębień, stanów zapalnych czy podczas gorączki. Zaburzenia krzepliwości krwi to następny czynnik z listy przeciwwskazań. Kolejnym są wszelkie zmiany dermatologiczne w miejscu przeprowadzania zabiegu.
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu możesz zauważyć drobne zasinienia i niewielkie obrzęki w miejscu nakłucia, które szybko ustępują (zwykle do 72 godzin). Aby zwiększyć skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu rekomenduje się po wyjściu z gabinetu przestrzegać zaleceń pozabiegowych – nie nakładać makijażu przez 12 godzin i stosować filtry z wysoką ochroną SPF. Przez dobę nie pij alkoholu, a przez tydzień nie korzystaj z sauny, basenu czy kąpieli słonecznych. Przez dwa tygodnie nakładaj na skórę produkty łagodzące i nawilżające. Jeśli stosujesz stymulatory tkankowe, niezwykle ważne jest picie dużej ilości wody – minimum 1 litr na 30 kg masy ciała!
Warto na koniec dodać, że sam zabieg oceniany jest jako bezbolesny, choć może wywoływać niewielki dyskomfort. Warto o wszelkich kwestiach i obawach poinformować personel, który dobierze najlepsze preparaty i rozwieje wszelkie wątpliwości.