Fotoobraz, czyli obraz ze zdjęcia drukowany na płótnie

Zdjęcia, obrazy i osobiste pamiątki zawieszone na ścianie lub położone na półce, nadają wnętrzu indywidualnego charakteru. Ciekawą propozycją jest też fotoobraz, który stanowi połączenie najwyższej jakości materiałów oraz wyrazistości detali, jaką może dać tylko fotografia. Zaletą takiego rozwiązania jest również szybki czas realizacji zamówienia, dowolność wymiaru dzieła, jego trwałość oraz kompletność. Ponadto fotoobraz jest znacznie tańszy, niż obraz malowany przez artystę.

Czym jest fotoobraz?

Fotoobraz to zdjęcie wydrukowane na wysokiej jakości płótnie, które naciąga się na blejtram, czyli drewnianą ramę. Boki dzieła są najczęściej zadrukowane, dzięki czemu nie trzeba już oprawiać go w ramy. Zdjęcie na płótnie jest bardzo lekkie, co sprawia, że łatwo je umocować na ścianie. W razie upadku nie wyrządzi nikomu krzywdy, dlatego śmiało można je zawiesić w pokoju dziecka. Zaletą fotoobrazu jest jego wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne – nie ulega szkodliwemu działaniu promieni słonecznych oraz wilgoci. Można go wycierać z kurzu za pomocą wilgotnej szmatki, bez obawy o uszkodzenie wydruku.

Technika wykonywania obrazów na płótnie

Podstawą fotoobrazu jest materiał bazowy, czyli płótno o wysokiej gramaturze pokryte specjalnym podkładem, dzięki czemu uzyskujemy stabilność barw. Na takie podłoże drukuje się wybrane przez nas zdjęcie, które jest dodatkowo zabezpieczane warstwą akrylowego werniksu. Jego zadaniem jest stworzenie odpornej na czynniki zewnętrzne warstwy oraz podkreślenie i wzmocnienie kolorów wydruku. Kolejnym krokiem jest naciągnięcie płótna z nadrukiem na blejtram za pomocą klinów rozporowych. Do jego konstrukcji wykorzystuje się dobrze wysuszone drewno drzew iglastych, co zapewnia lekkość całemu dziełu. Rant blejtramu odsuwa fotoobraz od powierzchni ściany, zapewniając mu izolację od wilgoci.

Gdzie można zamówić wydruk zdjęcia na płótnie

Galeria Ram w Warszawie oferuje wydrukowanie zdjęć na tkaninie syntetycznej (Canvas) lub na bawełnianym płótnie (Fotocanvas) oraz na wysokiej jakości papierze fotograficznym HP Litho-realistic 271 g/m2. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w wydruku artystycznym oraz korzysta z najwyższej jakości materiałów. Używane przez Galerię Ram atramenty pigmentowe HP Vivera, są niezwykle trwałe – szacuje się, że w pomieszczeniu dzieło może przetrwać w dobrym stanie nawet 200 lat!

Canvas ma drobną strukturę i matową powierzchnię, naciągnięta jest na blejtram o grubości 1,6 cm. Jest oprawiana w dowolną ramę lub antyramę, choć istnieje też możliwość zadrukowania boków dzieła, w takim przypadku można zrezygnować z oprawy. Canvas może mieć formę klasyczną lub kwadratową.

Fotocanvas zwykle ma zadrukowane boki, więc jako dzieło kompletne można je zawiesić na ścianie bez dodatkowych ramek. Blejtram ma grubość 4 cm. Dzieło może mieć formę kwadratu, klasyczną lub panoramiczną.

Galeria Ram prowadzi także sklep internetowy Aluramy.pl. Oprócz standardowych (podanych na stronie) wymiarów dzieła, można zamówić też zdjęcie na płótnie we wskazanym przez siebie rozmiarze.