Jak zachęcić dziecko do pomocy w domu?

Zapoznanie dziecka z domowymi obowiązkami może dla części rodziców stanowić spore wyzwanie. Postaramy się zatem przyjrzeć temu zagadnieniu i podpowiedzieć jak zachęcić dziecko do pomocy w domu.

Dzieciństwo to najczęściej dla młodego człowieka czas beztroski oraz poznawania świata. Dni i tygodnie mijają malcom na zabawie i obcowaniu z nowymi bodźcami. Nie można jednak zapomnieć, że od tego jak dziecko spędzi swoje najmłodsze lata zależy w dużym stopniu jego późniejsze życie. Zaniedbanie pewnych aspektów wychowania dziecka może przynieść negatywne skutki w dorosłym życiu. Przykładem może być tutaj brak jakichkolwiek obowiązków domowych wobec dziecka. W związku z tym w poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak zachęcić dziecko do pomocy w domu.

Podstawą do zachęcenia młodego człowieka do pomocy jest angażowanie go w różnorakie domowe obowiązki. Im szybciej uda się oswoić dziecko z domowymi obowiązkami tym większe jest prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu tego typu czynności zwyczajnie ,,wejdą mu w krew”. Nie można jednak popadać w skrajności i zadawać sobie świadomość, że obowiązki dziecka muszą być dostosowane do jego wieku oraz umiejętności. Jeżeli malec nie jest w stanie poradzić sobie póki co z prostymi czynnościami to nie należy się dziwić iż nie jest w stanie sprostać bardziej poważnym wyzwaniom.

Dopasuj poziom obowiązków domowych do wieku i możliwości dziecka

Pojawić może się również inne niebezpieczeństwo iż rodzice ze względu na swoją niecierpliwość mogą dojść do przekonania iż sami lepiej i szybciej posprzątają czy też ugotują jedzenie i przez to nie będą chcieli tymi czynnościami obciążać swojej pociechy. Jest to jednak spory błąd. Właśnie przez powolne i stopniowe wdrażanie dziecko do różnorakich domowych obowiązków można otrzymać najlepsze rezultaty wychowawcze.

Z tego też względu chcąc zachęcić dziecko do pomocy w domowych obowiązkach trzeba zawsze spojrzeć na to zagadnienie z perspektywy możliwości waszej pociechy. Znając umiejętności jakie posiadło już dziecko można bowiem wybrać takie prace i czynności domowe, które nie sprawią mu większego kłopotu. Próba obciążenia dziecka zadaniem, które przerasta jego możliwości spowoduje jedynie zniechęcenie i późniejszą de motywację. Warto zatem zawsze zacząć naukę domowych obowiązków od nieskomplikowanych czynności, pokazując mu jednocześnie jak powinny być one poprawnie wykonane.

Zachęcenie dziecka do domowych obowiązków – bez systemu nagród się nie obejdzie

Nauka domowych obowiązków nie może poprawnie funkcjonować bez prawidłowo wdrożonego systemu nagradzania dziecka. Należy zatem pamiętać o chwaleniu dziecka gdy wykona coś dobrze aby zwiększyć jego motywację do późniejszego działania. Oprócz tego warto wypracować system w którym dziecko będzie miało świadomość, że nagradzane są również jego dobre chęci a nie tylko poprawne wykonanie jakiegoś obowiązku domowego.

Oprócz tego nauka domowych obowiązków przynosi najlepsze rezultaty jeżeli będzie ona regularna i systematyczna. Nie należy zatem wprowadzać zbyt dużych przerw pomiędzy egzekwowaniem wykonania danej czynności. Jednocześnie sami jako rodzice też musimy cały czas dawać przykład naszym dzieciom i być w tym konsekwentni.

Zatrzymajmy się teraz na chwilę na temacie dobrania konkretnych obowiązków do wieku dziecka. Idealnym okresem aby zacząć naukę domowych obowiązków jest drugi i trzeci rok życia malucha. To właśnie wtedy dziecko jest w ogromnym stopniu zafascynowane światem dorosłych i stara się wszystko naśladować. Dziecięcy entuzjazm w tym wieku trzeba zatem dobrze spożytkować i ukierunkować angażując dziecko do prostych prac i chwaląc je za ich wykonanie.

Gdy dziecko wejdzie już w czwarty lub piąty rok życia jego entuzjazm do naśladowania dorosłych nieco słabnie jednak nadal można go dobrze spożytkować. Na tym etapie rozwoju bardzo pomocne może okazać się na przykład przedszkole gdzie dziecko będzie uczyć się sprzątania po sobie i utrwali tym samym dobre nawyki. W tym okresie dzieci niezwykle potrzebują bliskości dlatego jest to doskonały moment aby wykonywać domowe obowiązki razem z rodzicami oraz postawić przed malcem nieco większe wyzwania.

Nauka gotowania – kuchnia Smoby ułatwi dziecku wejście w kulinarny świat

Przykładem obowiązków jakie można wskazać dziecku w tym wieku to pomoc w rozpakowaniu zakupów, ścielenie łóżka czy też nauka gotowania. Ta ostatnia jest niezwykle istotna pod kątem wejścia w wiek dojrzewania a później dorosłość. Umiejętność samodzielnego przygotowania sobie posiłku będzie niezwykle cenna na każdym kolejnym etapie życia.

Można przecież spotkać dorosłe osoby, które gotowanie traktują jako przykry obowiązek jak i też takie, które kochają przebywać w kuchni. Bardzo dużo zależy tutaj właśnie od wychowania i zapoznania dziecka z gotowaniem. Pokazania malcowi, że przyrządzanie posiłków może być czymś naprawdę fajnym.

Co ciekawe można do tego celu wykorzystać również zabawki. Nic tak bowiem dobrze nie zapada w pamięć dziecku jak połączenie zabawy z edukacją. Doskonałym przykładem będą tutaj kuchnie dla dzieci takie jak zabawkowa kuchnia Smoby. Można tutaj zafundować dziecku prosty zestaw składający się z kilku kuchennych utensyliów lub też postawić na rozbudowany zestaw, dzięki któremu dziecku w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach będzie mogło bawić się w gotowanie. Co istotne zestawy kuchni Smoby zawierają również takie urządzenia jak zmywarka przez co dziecku oprócz gotowania może przyswoić sobie ideę sprzątania po sobie oraz utrzymania czystości w domu.

Dzieci w wieku szkolnym to już przypadek znacznego spadku entuzjazmu do naśladowania dorosłych wynikającego z nadmiaru nowych, szkolnych obowiązków. Dzieci, które poszły już do szkoły chcą zyskać nieco niezależności i samodzielności. W związku z tym dobierając im obowiązki domowe trzeba postawić na urozmaicenie oraz dużą dozę samodzielności w ich wykonaniu. Pomóc w tym może odpowiednio przygotowany harmonogram, gdzie dziecko będzie miało dokładnie wyszczególnione w jakich domowych obowiązkach powinno pomóc w dany dzień.

Jak zatem widać kluczem do zachęcenia dziecka do pomocy w domowych obowiązkach jest dobranie ich stopnia trudności do wieku pociechy, regularność w ich egzekwowaniu, odpowiednie motywowanie pociechy poprzez system nagród, naukę obowiązków poprzez zabawę ( tak jak w przypadku pierwszych kroków w gotowaniu z wykorzystaniem zabawek w stylu kuchnia Smoby ) oraz dobry przykład samych rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *