Jaki zabieg na głębokie zmarszczki?

Zmarszczki to problem estetyczny, który wraz z postępującym wiekiem ulega coraz to większemu nasileniu. Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się już po około 25. roku życia, kiedy to produkcja kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu w skórze zaczyna ulegać stopniowemu spowolnieniu. Na pogłębianie się zmarszczek ma również wpływ nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, brak odpowiedniej pielęgnacji regeneracyjnej i nawilżającej, jak i sama mimika twarzy. Czy istnieje jedna dobra metoda spłycenia głębokich zmarszczek?

Dobór metody zabiegowej do charakteru zmarszczek

W walce ze zmarszczkami bardzo ważne jest określenie ich podłoża. Jedne z nich mogą powstawać z powodu wspomnianej już mimiki i tym samym pogłębiać się z każdym kolejnym uśmiechem, unoszeniem brwi, czy marszczeniem czoła. Początkowo są to zmiany określane mianem dynamicznych, jednak z czasem zaczynają one zarysowywać się na twarzy bez względu na ruchy mimiczne.

W zależności od poziomu zaawansowania zmian, ich charakteru, jak i wieku pacjenta leczenie zmarszczek mimicznych może opierać się o zastosowanie odpowiednich preparatów, które wstrzykuje się w okolicy występowania fałdek i bruzd. Jedne z nich będą pełnić funkcję substancji o działaniu rozluźniającym mięśnie, podczas gdy inne spełnią się w roli wypełniacza.

Zastosowanie toksyny botulinowej 

W przypadku zmarszczek mimicznych występujących u młodych osób stosuje się zazwyczaj toksynę botulinową. Ma ona za zadanie osłabienie lub całkowite zablokowanie impulsów nerwowych przepływających między mięśniami twarzy w okolicy zmarszczek. Efektem jest ich rozluźnienie, podczas gdy skóra ulega ponownemu napięciu, a omawiane zmiany mimiczne ustępują.

Zabieg z zastosowaniem omawianej toksyny wykonuje się najczęściej u młodszych pacjentów. Pomaga on korygować zmarszczki i je spłycać, co pozytywnie wpływa na aparycję pacjenta.

Kwas hialuronowy na głębokie zmarszczki

Na zaawansowane zmiany mimiczne, które z czasem zmieniają swój charakter z dynamicznego na statyczny, można zastosować również kwas hialuronowy. Ma on za zadanie wypełnić zmarszczki i sprawić, że wyraźne linie i bruzdy ulegną wygładzeniu. Warto dodać, iż omawiana substancja jest materiałem biokompatybilnym i występuje również naturalnie w ludzkim organizmie. Z tego powodu stosuje się ją równie często, jak toksynę botulinową przy problemie mocno zarysowujących się zmian mimicznych.

Łączenie metod zabiegowych

U niektórych pacjentów można zaobserwować różny rodzaj zmarszczek głębokich. Z tego też względu indywidualny dobór metody zabiegowej przez lekarza może nie ograniczać się wyłącznie do jednej opcji. Jeżeli najlepsze rezultaty przyniesie zastosowanie bardziej złożonego planu działania, zostanie on przedstawiony pacjentowi. Lekarz medycyny estetycznej podchodzi bowiem do każdego przypadku indywidualnie i holistycznie, aby osiągnąć jak najbardziej satysfakcjonujące rezultaty wygładzania zmarszczek.

Czy zabiegi na zmarszczki trzeba powtarzać?

Zabiegi na zmarszczki to procedury powtarzalne. Wykonuje się je w określonych odstępach czasu, by utrzymać efekty zabiegowe na pożądanym poziomie. W zależności od pacjenta, jego indywidualnych predyspozycji, trybu życia, codziennej pielęgnacji skóry powtórzenie zabiegu może odbywać się w różnych odstępach czasu. 

Przeważnie jednak ponowna iniekcja toksyny botulinowej lub kwasu hialuronowego ma miejsce po około sześciu miesiącach. Po tym czasie powoli zanika działanie toksyny i tymczasowo sparaliżowane mięśnie odzyskują swoją sprawność. Z kolei kwas hialuronowy ulega wchłonięciu przez tkanki.

Każdy zabieg na głębokie zmarszczki jest procedurą, do której należy podejść z należytą pieczołowitością i profesjonalizmem. Z tego powodu przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja w Klinice Arte Derm w Warszawie. Podczas rozmowy z lekarzem zostanie ustalone postępowanie zabiegowe, a pacjent będzie mógł zadać wszystkie pytania, by rozwiać swoje wątpliwości i odpowiednio przygotować się do procedury wygładzania zmarszczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *