Pielęgnacja cery powinna opierać się na naturalnych składnikach kosmetyków. Ważne, aby produkty były dobrane do naszego typu skóry. Warto wiedzieć, jakie składniki są nam dedykowane, a których lepiej unikać.
Żeby dobrać kosmetyk o odpowiednim składzie, warto przede wszystkim kierować się potrzebami swojej skóry. Każdy typ cery wymaga odrębnej pielęgnacji. A co za tym idzie – innych składników.
Jak rozpoznać dobry skład kremu do twarzy?
Jeżeli jesteśmy posiadaczami skóry suchej dobrze, aby skład kremu do twarzy był bogaty w naturalne olejki. Dermatolodzy polecają przede wszystkim olej z avocado, jojoba, czy też czerwony olej palmowy. Skuteczny krem nawilżający powinien mieć w składzie także masło Shea oraz witaminy A i E.
Kremy do twarzy o skłonnościach do przetłuszczania się, nie powinny natomiast bazować na olejach, aby nie zatykać porów. Wyjątkiem są delikatne olejki o szybkim czasie wchłanianie takie jak olej słoneczników, czy z orzechów laskowych.
W przypadku skóry normalnej, która jest niezwykle rzadka u osób dorosłych, mamy większą dowolność w wyborze kosmetyków. Należy zwrócić uwagę na pochodzenie poszczególnych składników, aby w jak największym stopniu były naturalne.
Jeżeli posiadamy skórę mieszaną o dużym zróżnicowaniu, będziemy potrzebowali odrębnych kosmetyków do poszczególnych partii. Jeżeli różnice są niewielkie, zalecania pozostają podobne jak w przypadku cery normalnej. Warto, aby skład kosmetyków był wzbogacony o odżywcze produkty jak olej migdałowy, masło Shea, czy olej z pestek moreli.
Jakich składników kremów należy unikać?
Krem do twarzy ma za zadanie odżywić naszą skórę i ochronić naskórek od czynników zewnętrznych. Są jednak składniki, które mogą ją podrażnić, wywołać niedoskonałości, czy też stany zapalne.
Najczęściej spotykanymi składnikami, których należy unikać to przede wszystkim konserwanty, nazywane w przemyśle kosmetycznym parabenami. Koncerny używają ich, aby przedłużyć przydatność produktu. Dla nas niestety oznacza to ryzyko wywołania alergii. Parabenów powinny się wystrzegać osoby o skórze skłonnej do podrażnień.
Do kremów niekiedy dodaje się glikole polietylenowe lub polipropylenowe. W składzie kosmetyku możemy także spotkać się z ich nazwami PEG oraz PPG. Dzięki nim kremy mają lepszą konsystencję, która ułatwia rozprowadzania się kosmetyków. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju sztuczne związki uszkadzają nieodwracalnie strukturę naskórka. Ponadto odpowiadają za zaburzenie warstwy lipidowe.
Czytanie składu produktu powinno być obowiązkowym elementem kupowania nowych kosmetyków. Dzięki temu nie nabierzemy się na chwytliwe hasła reklamowe, a dobierzemy wartościowy krem do twarzy.