Kupujesz pościel dla dziecka? Przeczytaj, zanim dokonasz wyboru.

Zakup pościeli rządzi się tymi samymi prawami, co zakup ubrań. Odpowiedni wybór ma ogromne znaczenie dla komfortu snu twojego dziecka i dla zdrowia jego skóry, ponieważ tkanina pościelowa ma bezpośredni kontakt z wrażliwą skórą przez całą noc oraz w czasie drzemek w ciągu dnia. Nieodpowiedni skład tkaniny może podrażniać delikatną skórę dziecka, a nawet ją uczulać. Sprawdź, w jaki sposób pościel może zaszkodzić twojemu dziecku.

Unikaj pościeli o takim składzie

Najbardziej wskazana tkanina pościelowa dla dziecka to oczywiście tkanina bawełniana, najlepiej z bawełny organicznej. W chłodniejsze dni możemy się zdecydować na flanelę, a zatem cieplejszą wersję bawełny, charakteryzują się specyficzną metodą produkcji przez drapanie. Niestety, nie każdy rodzaj bawełny będzie odpowiedni na pościel dla dziecka.

Taką tkaniną jest z pewnością kora bawełniana, która może nie być przyjemna w dotyku dla twojego dziecka. Jest to wynikiem jej charakterystycznego marszczenia, które w kontakcie może nieco drapać. Satyna to kolejny rodzaj tkaniny, której nie zaleca się jako pościelowej. Jest ona bardzo miękka i jedwabista w dotyku, szczególnie zalecana jednak dla dużych dzieci lub nastolatków. Zapewnia ona uczucie chłodu w gorące dni, jednak ze względu na wszystkie te wrażenia nie jest dobrym wyborem dla małego dziecka, które jeszcze nie jest w stanie komunikować swoich potrzeb. Bawełna z domieszką poliestru to zdecydowanie wróg dziecięcej skóry. Jest ona bardzo popularna przede wszystkim ze względu na niższy koszt zakupu, a także łatwość w utrzymaniu czystości, jednak zawartość włókien sztucznych utrudnia właściwą cyrkulację powietrza, co prowadzi do przegrzewania się ciała, a w konsekwencji – do braku komfortu spania oraz możliwych odparzeń skóry.

Wzory i kolory pościeli mają również duże znaczenie

Półki sklepowe uginają się pod ciężarem tkanin pościelowych w różnych wersjach kolorystycznych i możliwych wzorach. Wybierając pościel, zwracamy przede wszystkim uwagę na jej wygląd, sugerujemy się zainteresowaniami dziecka, bajkami, których bohaterów nasze dziecko uwielbia. Niekoniecznie jest to jednak dobry trop. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na skład, a w drugiej kolejności dopiero – na jej wygląd.

Jeśli jesteś już pewny jej składu, czas na wybór wzoru i kolorystyki. Specjaliści w rozwoju psychicznym dziecka, zalecają zrezygnowanie z barwnej kolorystyki i pstrokatych wzorów pościeli. Przygotowanie do snu dziecka powinno się odbywać stopniowo. Ciepłe mleko i uspokajająca książka przed snem nic nie pomoże, jeżeli będziemy dostarczać dziecku bodźce pobudzające, a takimi właśnie są niewątpliwie kolory i wzory które je otaczają. Dlatego właśnie powinno się wybierać stonowane kolorystycznie tkaniny pościelowe, które nie będą rozpraszać dziecka, a – przeciwnie – pomogą mu się wyciszyć. Warto również właściwie przygotować kącik do snu w pokoju dziecięcym, zrezygnować z umieszczania zabawek w zasięgu wzroku dziecka, gdy leży w swoim łóżku, a nawet wydzielić go w jakiś sposób, na przykład malując ścianę spokojnym kolorem bez naklejek z bohaterami z ulubionej bajki dziecka.

Szukając odpowiedniego materiału na pościel w sklepach internetowych, należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość. Sklep Bawelna-Tkaniny oferuje tkaniny najwyższej jakości, odpowiadając za ich unikalne właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *