Kwiaty do biura – dlaczego warto się nimi otaczać?

Od jakiegoś czasu zauważyć można trend, jakim jest wstawianie roślin do przestrzeni biurowych. Dlaczego kwiaty zaczęły cieszyć się tak ogromnym zainteresowaniem i skąd pomysł, aby otaczały ludzi nawet podczas pracy w biurze? Roślinność niewątpliwie wpływa nie tylko na atrakcyjność danego miejsca, ale również na pracowników. Mowa przede wszystkim o ich zdrowiu, lepszym samopoczuciu, a także, co ciekawe, efektywności.

Rośliny w biurze – w jaki sposób wpływają na przestrzeń?

Obecnie kwiaty stanowią nieodłączny element wystroju wielu nowoczesnych biur. Mowa tutaj nie tylko o zwykłych, standardowych kwiatach, ale również oryginalnych roślinach i egzotycznych drzewkach. Nic w tym dziwnego bowiem dzięki temu możliwe jest przełamanie surowego wyglądu przestrzeni biurowych i wprowadzenie do nich nieco żywego koloru. Często kwiaty do biura umieszczane są również w przyciągających wzrok, nowoczesnych donicach, które dodatkowo stanowią ozdobę miejsca pracy.

Rośliny nie tylko powodują wrażenie, że jest się bliżej natury, ale również wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Nie warto przecież zapominać, że kolor zielony doskonale koi nerwy i działa uspokajająco. W pracy spędza się wiele godzin dziennie, dlatego warto zadbać o to, by miejsce to było przytulne.

Kwiaty a wydajność pracowników

Badania dowodzą, że rośliny mają pozytywny wpływ na wydajność pracowników. Ci, którzy pracują w biurach pełnych kwiatów, osiągają znacznie lepsze wyniki w pracy od tych osób, które przebywają w pustych biurowych przestrzeniach. Choć zaobserwować można obecnie trend na minimalizm i ograniczanie ilości przedmiotów, to niewątpliwie kwiaty są takim elementem wystroju, którego powinno być zawsze dużo.

Dzięki temu, że rośliny zajmują się walką z nieprzyjemnymi czynnikami środowiskowymi, powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajdują, jest znacznie lepszej jakości. Kwiaty zajmują się jego jonizacją, nawilżaniem, a także usuwaniem szkodliwych dla zdrowia człowieka substancji. Co więcej, można je również uznać za swego rodzaju wyznacznik tego, jakie warunki panują w biurze. Jeśli bowiem powietrze jest zbyt suche, kwiaty z pewnością zakomunikują to swoim stanem.

Kwiaty do biura są również doskonałym pomysłem z racji na to, że wpływają pozytywnie na oczy. W przestrzeni biurowej często spędza się długie godziny przed monitorem, toteż bardzo łatwo jest o zmęczenie oczu. Wartym zaznaczenia jest również fakt, że rośliny sprawiają, iż wnętrze (w tym przypadku biura) jest zdecydowanie bardziej wytłumione, co niewątpliwie przekłada się na komfort słyszenia. Dowiedziono również, że osoby, które otoczone są roślinami, stają się o wiele bardziej kreatywne, a to w pracy umysłowej ma niezwykle duże znaczenie.

W jakich miejscach powinny znaleźć się rośliny?

Wybierając kwiaty do biura, dobrze jest pamiętać, że powinny być one przystosowane do miejsca, w którym mają się znaleźć. Z tego powodu warto wcześniej zapoznać się z typem roślin oraz poznać warunki świetlne, a także wilgotnościowe oraz cieplne, jakie panują w przestrzeni biurowej. Nie powinno się też kupować roślin, jeśli wcześniej nie znalazło się dla nich odpowiedniego miejsca. Niektóre z nich potrzebują mieć zapewnione konkretne warunki, dlatego złym pomysłem jest stawianie ich w miejscach, do których nie są przystosowane.

Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że kwiaty w biurze pozytywnie odbierane są nie tylko przez pracowników, ale także przez znajdujących się nieopodal klientów. Dobrym nawykiem jest więc stawianie kwiatów w miejscach takich jak poczekalnie czy recepcje – zadbane, ładne kwiaty niewątpliwie wpływają pozytywnie na wizerunek firmy.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby niewielkie kwiaty znajdowały swoje miejsce również na biurkach pracowników, o ile ci wyrażą na to zgodę. Rośliny w każdym możliwym miejscu są mile widzianym elementem wystroju, który jest nie tylko estetyczny, ale również praktyczny, bowiem wpływa pozytywnie na wszystkich, którzy znajdują się w pobliżu. Kwiaty do biura są zatem doskonałym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *