Maseczki antywirusowe jednorazowe
Na ulicy najczęściej można dziś spotkać osoby z maseczkami chirurgicznymi jednorazowego użytku.
Jak takie maseczki antywirusowe chronią przed koronawirusem? Stwarzają one barierę między błonami śluzowymi a potencjalnym zagrożeniem, czyli aerozolami z wirusem.
Maseczki chirurgiczne jednorazowe mają różne stopnie filtracji, a określa je norma europejska EN 14683. Dzielą się na: maseczki typu I (skuteczność filtracji ≥ 95), maseczki typu II (skuteczność filtracji ≥ 98) oraz maseczki typu IIR (skuteczność filtracji ≥ 98). Te ostatnie są odporne na przesiąkanie. Maseczki typu II i typu IIR są wyprodukowane z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej. Używają ich lekarze chirurdzy podczas operacji.
Minusy maseczek jednorazowych? Są niestety najmniej przyjazne środowisku ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. Szybko wilgotnieją, przez co nie nadają się do wielogodzinnego noszenia, a po użyciu należy je wyrzucić.
Co więcej, maseczki chirurgiczne nie zapewniają pełnej szczelności, ponieważ zbyt luźno przylegają do twarzy. Są jednak dość tanie, więc sprawdzą się u osób, które rzadko wychodzą z domu.
Maseczki antywirusowe wielokrotnego użytku
Kolejną bardziej ekologiczną alternatywą są maseczki wielokrotnego użytku, które najczęściej wykonuje się z bawełny lub – w niektórych przypadkach – z włókniny medycznej, którą także można prać.
Ich zaletą jest dostępność, łatwość produkowania, duży wybór, niska cena (w przeliczeniu na ilość użyć) oraz to, że eliminują konieczność kupowania profesjonalnych masek medycznych przez osoby, które nie pracują w szpitalach i karetkach – stoją więc w zgodzie z zaleceniami WHO.
Niestety, mimo wielu zalet, takie maseczki antywirusowe mają też swoje wady. Przede wszystkim, nie zabezpieczają przed samym wirusem, natomiast stanowią optymalną barierę mechaniczną, ograniczając ryzyko przenoszenia się niebezpiecznego patogenu drogą kropelkową.
Maseczki bawełniane łatwo się pielęgnuje. Najpierw należy zalać je wrzątkiem, a następnie wyprać w prace w najwyższej możliwej temperaturze. By mieć pewność, że pozbędziesz się z maseczki wszelkich drobnoustrojów, możesz jeszcze wyprasować materiał po wysuszeniu.
Maseczki antywirusowe medyczne z filtrami
Jakie są najbardziej skuteczne maseczki antywirusowe? Koronawirus będzie miał bardzo utrudnione zadanie z maskami medycznymi FFP3 oraz N95.
Tak zwane półmaski mają za zadanie zatrzymywać pyły i aerozole zawieszone w powietrzu. Składają się z materiału o gęstym splocie, a także ze specjalnego filtra oczyszczającego. Najlepiej, jeśli takie maski oznaczone są symbolem „R” – bo takie są użytku wielorazowego.
Tego typu maski są dość drogie, ale dają duże poczucie bezpieczeństwa.