Nietrzymanie moczu to nie wyrok. Skuteczne leczenie laserem MonaLisa Touch

Nietrzymanie moczu jest poważnym problemem głównie dotykającym kobiety – dotyczy około 25-45% populacji. Częściej problem ten dotyczy kobiet dojrzałych, w okresie menopauzy, a także młodych matek, które przeszły trudny poród. Na szczęście nietrzymanie moczu nie jest wyrokiem, z którym trzeba zmagać się do końca życia. Istnieją skuteczne i mało inwazyjne sposoby leczenia nietrzymania moczu, np. zabieg z użyciem lasera MonaLisa Touch. Dowiedz się więcej na temat tej wyjątkowej terapii.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które występuje głównie wśród kobiet. Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele, zazwyczaj u jednej osoby współwystępuje kilka z nich.

Przyczyn nietrzymania moczu jest wiele. W przypadku kobiet schorzenie to występuje zazwyczaj z powodu:

  • osłabienia mięśni dna miednicy mniejszej (mięśni Kegla),
  • osłabienia mięśni okalających cewkę moczową,
  • ciężkiego porodu,
  • zabiegu w okolicach dróg moczowych i rodnych,
  • menopauzy i związanych z nią zmian gospodarki hormonalnej.

Występowaniu nietrzymania moczu sprzyjają takie dolegliwości, jak otyłość, częste zaparcia, infekcje, a także choroby układu nerwowego.

Rodzaje nietrzymania moczu

Wyróżnia się kilka postaci nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (występujące najczęściej) – bezwiedne wypływanie niewielkich objętości moczu bez towarzyszącego uczucia parcia, np. podczas kichania, kaszlu i śmiechu;
  • nietrzymanie moczu z naglącym parciem – mimowolna mikcja pod wpływem przymusowego parcia, spowodowana nieprawidłową i nadmierną aktywnością mięśni pęcherza, np. podczas stosunku seksualnego, przy zmianie pozycji ciała, jako objaw zapalenia pęcherza;
  • mieszane nietrzymanie moczu – współistniejące objawy nietrzymania moczu wysiłkowego i wynikającego z parcia;
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia – występujące częściej u mężczyzn niż u kobiet, wynikające z przerostu prostaty;
  • przemijające nietrzymanie moczu – wynikające z zażywania leków, nadmiernego spożycia alkoholu, przy infekcjach układu moczowego.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Skuteczną i mało inwazyjną metodą leczenia tego schorzenia stosowaną m.in. w katowickim Centrum DER-MED jest laserowe leczenie nietrzymania moczu. Ten zabieg z zakresu ginekologii estetycznej wykonywany jest za pomocą lasera MonaLisa Touch. Najlepsze efekty przynosi w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu wynikającego z osłabienia mięśni znajdujących się w okolicach intymnych. Na zabieg laserowy najczęściej decydują się kobiety, u których poród spowodował dysfunkcję mięśni dna miednicy. Terapia jest bezbolesna (wykonywana bez zastosowania znieczulenia) i nie wymaga okresu rekonwalescencji, dlatego zaraz po zabiegu można bez przeszkód wrócić do codziennych obowiązków.

MonaLisa Touch – laser do zadań specjalnych

Laser MonaLisa Touch to urządzenie wykorzystywane do rozmaitych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej, m.in. do obkurczania pochwy, laserowego zmniejszania warg sromowych, odmładzania oraz wybielania zewnętrznych miejsc intymnych. Zabiegi te charakteryzują się różną inwazyjnością, w zależności od zastosowanej głowicy. W przypadku leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu używa się specjalnej głowicy o ergonomicznym kształcie, wyposażonej w skaner. Ginekolog wprowadza ją delikatnie do wnętrza pochwy. Energia lasera powoduje fototermiczne obkurczanie mięśni dna miednicy oraz pochwy. W efekcie tego zmniejsza się kąt nachylenia cewki moczowej, mający wpływ na nietrzymanie moczu.

Dowiedz się więcej na temat leczenia nietrzymania moczu za pomocą lasera MonaLisaTouch: https://katowice.dermed.pl/pl/zabiegi/leczenie-nietrzymania-moczu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *