Rolety Rzymskie – czy warto je zamontować w naszym mieszkaniu

Budujesz dom, remontujesz mieszkanie albo chcesz uczynić swój pokój bardziej przytulnym? Jeśli tak, to jedną z kwestii, które potrzebujesz rozważyć, jest wybór rolet. Obecnie bardzo popularne są rolety rzymskie — czy warto je wybrać?

Rolety rzymskie — co warto wiedzieć?

Na samym początku warto zaznaczyć, że rolety rzymskie nie sprawdzą się w każdym mieszkaniu czy domu. Jest to bowiem dość specyficzny rodzaj rolet. Nie oznacza to jednak, że należy odradzić zakup — wręcz przeciwnie! Właściwie dopasowane rolety rzymskie będą nie tylko prezentować się znakomicie, ale i dodadzą naszym wnętrzom charakteru. Trzeba tylko sprawdzić, czy nasz dom będzie się nadawał akurat dla nich, a następnie zastosować się do kilku prostych zasad związanych z ich montażem.

Przede wszystkim, jeśli nasze okna są szersze niż 2 metry, powinniśmy dać sobie spokój z zakupem rolet rzymskich i poszukać alternatywnych rozwiązań — na takiej rozpiętości to rozwiązanie się nie sprawdzi. Po drugie, do niewątpliwych minusów opisywanych rolet należy fakt, że gromadzi się na nich stosunkowo dużo kurzu, co może być uciążliwe dla alergików. W każdym innym wypadku jednak zdecydowanie warto rozważyć tę opcję, ponieważ jest niezwykle elegancka i wygodna dla użytkowników.

Rolety rzymskie — z jakiego są materiału?

Rolety rzymskie charakteryzują się tym, że są szyte na zamówienie i mogą być wykonane z dowolnego materiału. Zanim jednak przejdziemy do decyzji, warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to wybór kluczowy, potencjalnie decydujący dla wyglądu naszego wnętrza i jego ogólnej estetyki. Jeśli zależy nam na bardzo dokładnym zaciemnieniu pomieszczenia, warto zastanowić się nad nieco grubszym materiałem — choć z drugiej strony całość może wtedy gorzej wyglądać. Rolety okienne, które są zrobione z cieńszych materiałów, wyglądają znacznie subtelniej i oświetlają nasze pomieszczenia delikatną poświatą.

Jak widać, gdy chodzi o materiał, każde z wymienionych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Każde ma sytuacje, w których sprawdzi się lepiej. Warto zatem być świadomym swoich potrzeb i preferencji, aby móc raz a dobrze dopasować roletę, która będzie najlepiej komponować się z innymi elementami danego pokoju i sprawdzi się w nim tak estetycznie, jak i funkcjonalnie.

Rolety rzymskie — montaż

Nie da się ukryć, że jedną z największych i najbardziej znaczących zalet zamontowania w naszym mieszkaniu rolet rzymskich jest ich montaż. Wyróżniają się tym, że montuje się je wyjątkowo łatwo. Praktycznie każdy, również mało doświadczony, da sobie radę bez większego wysiłku. Są też wielofunkcyjne — możemy zamontować je do ściany, ramy okiennej czy sufitu. Do całego zabiegu będziemy potrzebować jedynie wkrętarki i wiertarki oraz krótkiej instrukcji, która powinna być dołączone do każdego zestawu rolet rzymskich.

Warto zauważyć, że rolety rzymskie sprawdzają się najlepiej w mniejszych oknach. Wtedy całość prezentuje się po prostu znacznie estetyczniej, niż gdybyśmy chcieli zakryć w ten sposób na przykład ogromne okno tarasowe. Ze względu na swój charakter znakomicie dopełniają najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia w naszych domach — będą kapitalnie wyglądać w salonie, jadalni czy pokoju gościnnym.

Podsumowując — jeśli nasze okna nie są przesadnie duże, a my nie cierpimy na alergię (i lubimy sprzątać!), to warto zastanowić się nad zakupem rolet rzymskich. Ich elegancja i prezencja są niepodważalne. Goście będą zachwyceni, a my — dumni z posiadania tak ciekawych elementów wyposażenia domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *