Sport w ciąży – tak czy nie?

Kiedyś istniał mit, że w ciąży absolutnie nie można ćwiczyć, najlepiej leżeć i odpoczywać. Dzisiaj częściej powtarza się, że ciąża to nie choroba i jak tylko nie ma medycznych przeciwwskazań to kobieta może robić wszystko w granicach rozsądku.

Konsultacja lekarska

Jeśli chcemy ćwiczyć w ciąży to musimy się skonsultować z lekarzem prowadzącym. Pomoże on nam dopasować intensywność ćwiczeń. Nie wszystkie sporty i ćwiczenia będą odpowiednie, lekarz doradzi, których sportów unikać i jak nie przeciążać zbytnio organizmu. W razie potrzeby lekarz zleci dodatkowe badania, które pozwolą na kompleksową ocenę stanu zdrowia. Na pewno kobieta w ciąży musi unikać wszystkich sportów kontaktowych i mocno kontuzjogennych. Powinna zrezygnować także z intensywnych ćwiczeń na siłowni.

Ćwiczmy z głową

Jeśli kobieta przez cały czas uprawia sport to po zajściu w ciążę nie ma problemu, by to kontynuować, wystarczy zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Gorzej z paniami, które prowadzą siedzący tryb życia i w ciąży obawiają się przytyć i wtedy ruszają na siłownię. Takie podejście jest kategorycznie niewskazane, gdyż organizm nie jest przyzwyczajony do wysiłku i może to źle wpłynąć na rozwijające się w brzuchu dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *