Wybieramy koc idealny.

Wybór właściwego koca jest bardzo ważnym, choć trudnym zadaniem. Sprawy nie ułatwia bardzo duży wachlarz kolorów i wzorów dostępnych materiałów. Podążamy za trendami w dekoracji i urządzaniu wnętrz, zupełnie zapominając o funkcji praktycznej, jaką ma pełnić koc czy pled. A bardzo ważny jest fakt, że wyrób ten ma za zadanie nie tylko cieszyć oko i pasować do wnętrza, ale przede wszystkim musi być bezpieczny i trwały w użytkowaniu.

Skład ma znaczenie

  • Koce z wełny

Najczęściej można znaleźć koce z wełny owczej, o wiele rzadziej z angory, a zdecydowanie białymi krukami są te z wełny wielbłąda czy koziej. Surowiec ten gwarantuje ciepłe wieczory i noce w nawet najzimniejsze dni, a jednocześnie dobrą cyrkulację powietrza. Wełna doskonale absorbuje wilgoć, a dzięki sprężystości włókien nie gniecie się. Wykazuje dużą odporność na zabrudzenia i zalanie oraz na działanie wysokiej temperatury. Znane i cenione są również niekonwencjonalne właściwości wełny, a mianowicie uśmierzanie bólów stawowych, kręgosłupa i reumatycznych, dodatkowo poprawia krążenie i łagodzi nerwobóle.

Jedną z wad tego materiału jest jego podatność na mechacenie i rozciąganie pod wpływem działania wody. Może również uczulać, jednak będzie też doskonałym rozwiązaniem dla osób uczulonych na kurz i roztocza, zawdzięcza to pokrywającej włókna lanolinie, na której kurz się nie zbiera.

Koce z wełny, mające w swym składzie dodatkowe domieszki innych włókien, są bardziej wytrzymałe i bardziej miękkie w dotyku. Jeśli lubimy miękki koc, postawmy zdecydowanie na taki skład z domieszką. Warto też wybierać koce z obszyciem brzegów, które zabezpieczają materiał przed strzępieniem.

Wełniane wyroby są niestety mało odporne na wysokie temperatury, dlatego należy bardzo przestrzegać dopuszczalnej temperatury prania na metce, zazwyczaj jest to 30 stopni. Podobnie jest z wirowaniem, zbyt duże obroty mogą spowodować jego sfilcowanie.

  • Koce z bawełny

Wyroby bawełniane są mocne i odporne na rozciąganie, do tego łatwe w utrzymaniu. Grubość materiału przekłada się na jego ciepłotę. Cienki bawełniany koc doskonale się sprawdzi w letnie dni, delikatnie otulając i chroniąc przed niższymi temperaturami w nocy, natomiast na jesienne czy zimowe dni najlepiej się zdecydować na materiał o grubszym splocie. Wyroby z bawełny są idealne dla alergików, są odporne na wysokie temperatury, można je prać nawet w 90 stopniach. Materiał ten jest przyjemny w dotyku i dobrze przepuszcza powietrze.

Koce bawełniane są niestety dość ciężkie, w porównaniu do polarowych czy z mikrofibry, i dość łatwo się gniotą. Praktyką producentów jest również dodawanie do bazowego składu domieszki syntetyku, najczęściej akrylu, dzięki czemu koc zyskuje lekkość i traci ciężar właściwy.

  • Koce z polaru, mikrofibry i akrylu

Polar to najczęściej stosowany materiał do produkcji koców. Łatwość pielęgnacji i w utrzymaniu czystości to jego niewątpliwa zaleta. Nie gniecie się, jest bardzo miły i miękki w dotyku, świetnie izoluje ciepło. Niestety, jego główną wadą jest rozciągliwość i fakt, że nie przepuszcza powietrza. Polarowe koce mogą mieć różną grubość, począwszy od prawie pluszowych pledów, na cienkich kocach kończąc. W przypadku tego materiału cena idzie w parze z jakością, te tańsze wyroby szybko tracą swoją sprężystość i zaczynają się mechacić.

Idealna temperatura prania polaru to 40 stopni, nie wskazane jest suszenie w suszarce bębnowej, gdyż w wyższych temperaturach materiał może tracić swoje właściwości.

Mikrofibrą nazywamy mieszankę włókien poliestrowych i nylonowych. Odznacza się łatwym utrzymaniem w czystości. Koce z tego materiału są bardzo lekkie, wytrzymałe i miękkie. Ich główna wada to elektryzowanie się oraz łatwe przyciąganie kurzu. Akrylowe wyroby natomiast mogą się szybko mechacić i tracić swój efektowny wygląd. Ze względu na to, że akryl nie absorbuje wilgoci, koce z niego wykonane

Wybierz właściwy rozmiar i splot koca

Wybór odpowiedniego rozmiaru koca oznacza jego dopasowanie do naszych potrzeb. Pod tym pojęciem kryje się określenie, do czego koc ma nam służyć, jaki mamy wzrost, jakie są wymiary łóżka. Jeżeli poszukujemy koca, który miałby pełnić funkcję narzuty na łóżko, należy wybrać rozmiar większy od rozmiaru łóżka, by mógł w pełni je przykryć. Najbardziej typowe rozmiary koców to 120×90, 150×200, 200×200.

Czy każdy koc nadaje się dla niemowlaka?

Odpowiedź na to pytanie to stanowcze “nie”. Pamiętajmy, że delikatna skóra niemowlęcia czy małego dziecka narażona jest na podrażnienia, odparzenia lub na reakcje alergiczne. Niewłaściwy skład materiału, z którym skóra ma bezpośredni kontakt może przyczynić się do powstawania podobnych dolegliwości. Jest na to rada, dla najmłodszych wybierajmy koce o jak najbardziej naturalnym składzie, z certyfikowanych materiałów, najlepiej z bawełny z ekologicznych upraw.

Szukając odpowiedniego materiału na koc w sklepach internetowych należy zwrócić szczególną uwagę na jego jakość, którą potwierdzają certyfikaty i atesty. Sklep Antex oferuje tkaniny najwyższej jakości, odpowiadając za ich unikalne właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *