Oświetlenie LED od wielu lat jest już wykorzystywane w biurach oraz zakładach pracy. Ekspansja tego rodzaju źródła światła na rynek międzynarodowy, a wraz z nią jego rosnąca popularność sprawiły, że coraz śmielej jest ono wykorzystywane w wielu domach i mieszkaniach. Możliwość doboru barwy światła oraz energooszczędność to jedne z wielu jego zalet. Czym więc jest oświetlenie LED? Jak można je wykorzystać w domu?
Oświetlenie LED – jak działa?
Oświetlenie LED emituje światło za pomocą diod elektroluminescencyjnych. Ich konstrukcja opiera się na dwóch warstwach półprzewodników, między którymi elektrony dostarczają energię elektryczną. Wskutek zjawiska rekombinacji promienistej powstaje nadmiar energii, który widoczny jest w postaci światła.
(Oświetlenie – https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/)
Oświetlenie LED jest bardzo uniwersalne, więc można je zastosować w każdym pomieszczeniu, poczynając od przedpokoju po salon i łazienkę. Ponadto technologia ta jest również wykorzystywana w lampach ulicznych, gdzie również bardzo dobrze spełnia swoje funkcje. Proste działanie przynosi wielkie oszczędności, których być może na pierwszy rzut oka nie widać, jednak przy ogólnym rozrachunku można je dostrzec.
(Przedpokój – https://domar.pl/kategorie/przedpokoj/)
Jakie są rodzaje oświetlenia LED?
Oświetlenie LED jest bardzo powszechnie stosowane w salonach. Nie tylko doświetla pomieszczenie, ale przy odpowiednim dobraniu barwy sprawia, że pomieszczenie jest bardziej przytulne. Dzięki kilku rodzajom lamp można stworzyć niesamowitą aranżację, która w połączeniu z dekoracjami stworzy prawdziwy domowy azyl.
Taśmy LED
Taśmy LED są jednym z najpowszechniejszych dodatków aranżacyjnych wykorzystywanym w domach oraz biurach i lokalach gastronomicznych. W szczególności w pomieszczeniach, gdzie króluje styl nowoczesny i minimalistyczny będą one idealnym rozwiązaniem.
Ogromną zaletą tego typu oświetlenia jest możliwość dopasowania go do każdego kształtu mebla, sufitu lub ściany. Bardzo często wykorzystuje się je w kuchni, gdzie montowane są pod szafkami. Dzięki temu rozwiązaniu nie jest konieczne zapalanie głównego światła, a tylko włączenie LED.
Ponadto taśmy produkowane są w różnych barwach. To sprawia, że często przy ich użyciu można doświetlić barek, który będzie wyglądał wtedy ekstrawagancko lub wnękę gdzie znajduje się telewizor. Możliwość zmiany koloru za pomocą pilota to kolejny atut. Użytkownik w takim przypadku nie jest zmuszony podświetlać danego miejsca białą barwą, ale może wybrać na przykład czerwoną, niebieską czy zieloną. W wielu taśmach LED zamontowane są także sterowniki, które umożliwiają płynną zmianę koloru samoistnie.
Oświetlenie punktowe
Oświetlenie punktowe jest obecnie najczęściej wykorzystywane przy montażu sufitów podwieszanych. Lampki tego typu są niewielkich rozmiarów, jednak ułożone symetrycznie wokół całej konstrukcji mogą pełnić funkcję głównego źródła światła. Idealnie komponują się z taśmami LED, które są poprowadzone dookoła sufitu.
Oświetlenie punktowe może stanowić również bardzo dobry element aranżacyjny, który będzie zamontowany w schodach w celu podświetlenia stopni. Z racji tego, że żarówki LED są energooszczędne, mogą także świecić przez całą noc dbając o bezpieczeństwo domowników.
Panele LED i plafony
Panele LED, a także plafony zazwyczaj kojarzą się z miejscami publicznymi, gdzie w szczególności znajdują swoje zastosowanie. Ten trend jednak od niedawna się zmienia i można je coraz częściej zauważyć w wielu domach i mieszkaniach. Możliwość wyboru dowolnego kształtu takiego oświetlenia sprawia, że są one idealnym dodatkiem do aranżacji wnętrza, który jednocześnie bardzo dobrze oświetla dane pomieszczenie.
Jeśli chodzi o ich wykorzystanie w mieszkaniach, znajdują one głównie zastosowanie w korytarzach zarówno na ścianie, jak i na suficie. Ponadto umiejętnie planując rozmieszczenie instalacji elektrycznej, panele LED i plafony można dowolnie i niezależnie zapalać. Niekiedy można spotkać się również z modelami, które mają wbudowany czujnik ruchu, co jest dobrym gadżetem w domach urządzonych w stylu nowoczesnym.